Malý sprievodca webhostingom

webhosting co to je

Webhosting čo to je?

Webhosting – čo to je? Je to služba, , ktorú si prenajímate „vlastné miesto na Internete“, pre prevádzku vlastných web stránok, e-mailov a pod. Poskytovateľ Vám webhostingovú službou prenajíma časť svojho zázemia a umožňuje Vám tak na Internete pôsobiť. V nasledujúcich odsekoch si povieme prečo a ako webhosting funguje.

Ako sa webstránky dostávajú na Internet

Ak ste sa rozhodli, že chcete vlastné webstránky alebo mať emaily na vašej doméne, určite si kladiete otázku ako sa dostať na Internet. K tomu, aby  webstránky boli na Internete dostupné, budete potrebovať miesto odkiaľ budú fungovať a kde budú uložené.
Internet je obrovská sieť počítačov (serverov), pripojených do jednej siete. Každé web stránky, ktoré prezeráte sú nahrané niektorom zo serverov. Aby ste aj Vy mohli mať vlastné stránky, musíte získať priestor na jednom z týchto serverov a Vaše stránky tam nahrať – webhosting ponúka práve túto službu.

Čo je vlastne webhosting

Začnime hneď s príkladom: predstavte si, že ste podnikateľ a chcete si zriadiť kanceláriu. Kancelária je pre Vás miestom, odkiaľ budete fungovať a kde sa budete stretávať so zákazníkmi. Možností zriadiť si kanceláriu je veľa, môžete napr. Začať u seba doma, ale rovnako ako nebude pôsobiť dobre podnikania z domu na Vašich zákazníkov, nesvedčilo by to ani Vášmu webu, pretože by mal nedostatočné zázemie. Zvolíte preto prenájom kancelárie v administratívnej budove.

Prenájom kancelárií je bežná služba – prenajímateľ v rámci svojej budovy prenajíma jednotlivé kancelárie rôznym firmám a zabezpečuje im fungovanie budovy a spoločných priestorov (výťahov, elektrinu, upratovanie a pod.). Firmy sú rady, že nemusí stavať vlastné drahú budovu ani sa nemusí starať o jej fungovaní a platia za to prenajímateľovi.

Podľa nášho príkladu je služba webhosting niečo ako „prenajímateľ virtuálny administratívne budovy“, ktorá funguje na Internete a kde si môžete objednať svoju „virtuálna kancelária“. Poskytovateľ webhostingu Vám prenajme časť služieb svojho servera (ov).

Poskytovateľ webhostingu tiež akoby rozdeľuje služby svojich serverov na malé časti a nechá ich využívať svojim klientom – tomu sa hovorí zdieľania serverov. Prevádzkovať server je pre poskytovateľov to isté čo v príklade postaviť budovu a zabezpečiť jej fungovanie prenajímateľom. Používatelia webhostingu sú preto radi, že si svoj web umiestni na webhosting a zaplatí za neho, namiesto toho aby sa sami starali o jeho nákladný prevádzku.

Služby webhostingu

Rovnako ako na prenájom kancelárií patrí rad služieb ako, elektrina, voda, upratovanie, stráženie, výťahy, jedáleň, recepcia pod., Aj webhosting je súborom viacerých služieb. U webhostingu sú to služby ako veľkosť diskového priestoru, zabezpečenie prevádzky webu, povolený objem prenesených dát, prevádzka e-mailov, zálohovanie dát, nástroje pre správu a ďalšie.

Aby Váš web fungoval potrebuje nevyhnutne niektoré z týchto služieb. Pri webhostingu tiež získate služby, ktoré Vám uľahčia správu webu alebo zvýši úžitok z webu. Služby webhostingu môžeme rozdeliť do skupiny pre prevádzku webu, prevádzka e-mailov, správu domény (čo je doména si povieme ďalej) a ostatné služby. Webhosting má tieto súbory služieb vyskúšané a nastavené tak, aby ste sa na ne mohli spoľahnúť, bez toho aby ste museli rozumieť ich fungovaniu.

Webhosting a doména

Povedzme, že sme už úspešne našli vhodnú budovu i kanceláriu, ale teraz si položme otázku ako nás naši zákazníci nájdu? Pri budove je to celkom jednoduché a pevne dané, pretože je v nejakom meste, nejakej ulici a má svoje číslo. Vaša kancelária má jednoznačnú adresu, ktorú stačí povedať svojim zákazníkom a tí si Vás podľa nej nájdu.

S našou „virtuálnou kanceláriou“ – webhostingom existuje našťastie tiež adresa, tou je zjednodušene internetová doména. S doménami ste sa už určite stretli: onedata.sk, sme.sk, facebook.com a ďalšie. Domény vo svete Internetu fungujú rovnako ako poštové adresy v našom svete. Každá doména sa skladá z niekoľkých častí tak ako adresa našej kancelárie. Domény sú pritom unikátne a zaručujú, že ostatní ľudia Váš web vždy nájdu. Pri webu je navyše výhoda tá, že si jeho adresu (doménu) môžete vybrať sami a nie je viazaná na konkrétne webhosting..

Ako začať s vlastným webom

Teraz už by ste mali mať predstavu, čo je webhosting a ako zhruba funguje. Ako ale začať s vlastným webom?

Znovu využijeme náš príklad – aby ste mohli začať v kancelárii podnikať, musíte sa do nej najprv nasťahovať. Nanosiť nábytok, pripraviť katalógy, urobiť miesto, kam posadíte zákazníkmi, zapojiť elektroniku, vytlačiť vizitky a letáky atď. S webom tomu nie je inak: akonáhle si kúpite webhosting, je to to isté ako keď v ruke držíte nájomnú zmluvu. Čaká Vás teraz krásna a tvorivá cesta vytvorenia si svojho webu a nahranie (publikovanie) na webhosting.

Web si môžete vyrobiť sami alebo Vám s tým môžeme pomôcť. Tak neváhajte a zakúpte si Váš webhostingový priestor čo najskôr.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.